5 клас – українська мова

Тема. Узагальнювальне слово при однорідних членах речення


Опрацьовуємо теоретичний матеріал
У реченнях з однорідними членами можуть бути узагальнювальні слова. Узагальнювальне слово своїм значенням охоплює всі однорідні члени в реченні і є завжди таким самим членом речення. Узагальнювальне слово може стояти перед однорідними членами речення або після них: І все поволі зникає: море, стелі, земля. На вершечку стрілецької гори, на горах і долинах – скрізь уже запанувала тиша.
Узагальнювальне слово виражається різними частинами мови, але найчастіше – займенником, іменником, прислівником: Усе навколо: дерева, птахи, люди – сповнене весняної, пружної, нестримної сили. З хати виходять люди: і дівчата, і молодиці, і чоловіки. На річці, в лісі, на полі – усюди німа тиша.
Найчастіше узагальнювальними словами виступають означальні та заперечні займенники: все, всі, кожний, всякий, ніхто і прислівники місця та часу: скрізь, кругом, навкруги, всюди, ніде, завжди, ніколи.
Якщо узагальнювальне слово стоїть перед однорідними членами, то у вимові роблять паузу, а після узагальнювального слова ставлять двокрапку: Усе в чеканні: спілі краплі рос, земля і місяць, вишні і тополі.
Якщо узагальнювальне слово стоїть після однорідних членів речення, то перед ним у вимові роблять паузу, а на письмі ставиться тире: Кожен кущик, горбок, стежечка  - все це йому знайоме.
Якщо однорідні члени речення йдуть за узагальню вальним словом і не закінчують речення, то перед ними ставлять двокрапку, а після них – тире: І все: і штурмуюче море, і голубіюче небо, і далекі, ледь окреслені хмари – пройняте легеньким серпанком.
Якщо при узагальнювальнувальному слові є слова а саме, як-от, наприклад, то перед ними ставлять кому, а після нихдвокрапку: Усяке птаство, як-от: деркачів. Перепілок, куликів, курочок – можна було викосити косою з трав або впіймати.

Завдання

Опрацювати § 55, виконати впр. 439, 440.




Комментарии

Популярные сообщения из этого блога